Měření si vyžaduje přesnost

Nesmíme ji podcenit

Jistě by se Vám nelíbilo, kdybyste si nechali postavit dům a stál by nakřivo, a proto je u stavby zapotřebí průběžné a správné měření. Ve strojírenství se na něj musíme zaměřit ještě více, protože mnohdy se hraje na tisíciny milimetru, a ještě menší hodnoty. Nejprve si potřebujeme zvolit vhodné měřidlo, kdy záleží na tom, co chceme měřit a s jakou přesností. Oblíbený je pasametr, protože na něm si nastavíme danou toleranci a potom už jenom měřením jednotlivých součástí kontrolujeme, jestli se naměřená odchylka ještě v normě, přičemž takto za krátkou dobu změříme hodně rozměrů.

posuvné měřítko

e nutné se k měřidlům chovat slušně a zacházet s nimi, jak se patří, protože jinak by zbytečně mohla vzniknout chyba měřidla. Jednou za čas je zapotřebí poslat je na kalibraci, kde zkontrolují, jak na tom je a případně jej poštelují, aby zase dosahovalo předepsané přesnosti. Při výrobě se opravdu dbá u kvalitních výrobců na kvalitu a výdrž.

Nastavení základní hodnoty

Můžeme se zase vrátit k pasametru, protože nejprve si na něm musíme nastavit přesný rozměr, podle kterého budeme kontrolovat jednotlivé součástky. Kdybychom to provedli špatně, žák můžeme zbytečně třeba výrobky označit za zmetky. Proto tu máme Základní měrky, které se vyrábějí opravdu s velmi vysokou přesností, aby měli daný rozměr s minimální odchylkou. Vyplatí se zakoupit celou sadu, protože destičky na sebe můžeme skládat, takže docílíme přesně takového rozměru, který potřebujeme.

měrka a mikrometr

Sad je více druhů, přičemž rozlišují se například podle počtu měrek, přičemž ty největší jich mají něco přes 100, takže je to naprosto dostatečný produkt. Při správném zacházení destičky vydrží spousty let a stále budou hezké, a proto se o jejich přesnost rozhodně nemusíme obávat. Kompletní sada může překonat částku 10 000 Kč, ale je to investice, která vydrží opravdu dlouho, takže pro měření se řadě lidem a firmám vyplatí.