Skončí někdy věk počítačů?

Možná si to ani neuvědomujeme, ale naprostá většina z nás by si již život bez počítače již prakticky nedokázala představit. A není divu, najdeme je totiž naprosto všude, i na místech, kde by se nám o tom ani nesnilo. Také je každý den používáme, neboť nelze nepřiznat, že nám mnohdy značně usnadňují život.

 

počítač má dnes prakticky každý

 

Ovšem jak víme, nové technologie neustále přichází a odchází. To platilo prakticky po celou lidskou historii, a platí to zvláště dnes, v době technologické revoluce. Je tedy rozhodně na místě předpokládat, že i počítače se jednou stanou zbytečnými. Tento předpoklad se však nemusí hned tak vyplnit.

 

V první řadě totiž nesmíme zapomínat na to, že se na ně spoléháme stále více a více. Navíc vytváříme stále dokonalejší stroje s lepšími schopnostmi. Díky počítačům je náš život podstatně snadnější, a rozhodně není pravděpodobné, že by se lidé jako celek byli ochotni tohoto pohodlí vzdát.

 

počítače najdeme téměř všude

 

Také je potřeba přiznat, že namísto vymýšlení toho, co by mohlo výpočetní technologii v budoucnu nahradit, vynalézáme stále lepší a dokonalejší počítače. Je totiž fakt, že nejenže jsou široce rozšířené, ale také je podstatně snazší vylepšit již existující technologii, než vymyslet nějakou úplně novou.

 

Když se však podíváme na výhody, měli bychom vůbec chtít hledat nástupce počítačů, když nám tyto slouží tak dobře? Odpovědí je, že měli. Jejich výroba a provoz si totiž žádají mnoho různých surovin, a jejich zásoby nejsou nekonečné. Navíc je zde i problém znečištění životního prostředí jak výrobou, tak i provozem, ačkoliv zde je potřeba přiznat, že ta není ani zdaleka tak velká jako v jiných oborech.

 

Také je zde fakt, že jim, ač nevědomky, dáváme stále větší kontrolu nad našimi životy. A jak nás různí autoři vědecko-fantastického žánru varují, nemuselo by to dopadnout dobře.

 

I to jsou důvody, pro bychom měli již pomalu začít hledat jinou variantu, a je pravdou, že výzkum v této oblasti již probíhá. Jen výsledky nejsou zatím příliš povzbuzující.

Chytré mobilní telefony

Skvělý pomocník

Již sami o sobě mobilní telefony byly velkým posunem pro lidstvo, protože takto malé zařízení nám umožňuje snadno mluvit s někým, kdo je od nás třeba stovky kilometrů daleko. Můžeme mu zavolat klidně hned teď. Cena za minutu se odvíjí podle toho, jestli voláme z běžné SIM karty, nebo máme z operátorem podepsaný nějaký tarif. Zejména pokud hodně voláme, tak je lepší sjednat si nějaký balíček.

tlačítkový telefon

Potom už je to o srovnávání, co který operátor nabízí a co se nám nejvíce vyplatí. Je tedy na každém, aby si srovnal jednotlivé nabídky. To můžete udělat i pokud již nějaký tarif platíte, jestli by to jinde nešlo za výhodnější cenu. Dnes ve velkém lidé kromě zpráv a volání platí za mobilní data. S nimi totiž můžou kdekoliv využívat internetu, což se hodí, když jsme mimo domov. Pochopitelně zde platíme za množství dat. Jsou i neomezené tarify, přičemž jednotlivé balíčky jsou cenově odstupňovány.

Pestré funkce

Mobily už dávno nejsou jen o telefonování a psaná zpráv, protože to jsou výkonné zařízení s takovými rozměry, že se nám snadno vejdou do kapsy. Můžeme jej kdykoliv připojit k internetu a dělat tu mnoho funkcí jako na počítači. Oproti němu mají výhodu v mobilitě a výdrž se většinou pohybuje v rozmezí jednoho až dvou dnů. Mnoho z nás jej má v kapsy a používáme jej několikrát denně. Možností a aplikací je tu mnoho, takže na nich trávíme dost času, ale neměli bychom to s ním přehánět.

mobil iPhone

Výběr zařízení se odvíjí podle toho, co na něm chceme dělat. Pro hraní náročných her je potřeba dostatečný výkon, aby nám hry běželi plynule a s pěkným rozlišením. Někdo zase tráví čas na sociálních sítích, kde vytváří příspěvky, takže vyžaduje dobrý fotoaparát. Také záleží na tom, jestli chcete iPhone či Android, přičemž každý dává přednost něčemu jinému, takže je dobré vyzkoušet oba systémy a následně se rozhodnout.

Kartonové obálky jsou tradiční materiál pro poštovní zásilky

Obálky z tvrdého leštěného kartonu se využívají řadu let nejčastěji pro odesílání různých papírových zásilek – dopisů, dokumentů, smluv a cenných listin, které by neměly být přehýbány. Tvrdost kartonu, která je navíc zvýšena záhyby a tvarovým řešením samotných obálek, těmto požadavkům vyhovuje, a proto je i v dnešní „plastové době“ stále konkurenceschopným materiálem. Jejich výhodou je velmi nízká cena, nízká hmotnost a malé rozměry při jejich skladování, a nepochybně i využitelnost ve formě druhotné suroviny na recyklačních linkách.papírová poštovní obálka

Ideální pro knižní zásilky

Obchody s knihami a drobným zbožím, jako jsou kalendáře, diáře, bloky a zápisníky velmi často tyto výrobky rozesílají zákazníkům právě ve zmiňovaných kartonových obálkách. Papírový, tlakem vyztužený karton je totiž stále osvědčený způsob, jak uchovávat zásilky tohoto typu, aniž by došlo k jejich překroucení, polámání, zmuchlání a dalším deformačním jevům. Mají sice jedinou nevýhodu – nejsou při transportu příliš odolné vůči působení vlhkosti a dešťových srážek, ale na rozdíl od plastových obalů je nelze tak snadno ohnout či přelomit. Jestliže tedy chcete doručit kalendář, knihy, časopisy, prospekty, brožury a podobné tiskoviny, vložte je do uzavíratelného polyetylenového zip sáčku, kam nepronikne žádná vlhkost ani prach, a plastový sáček uložte do kartonové obálky patřičného rozměru. Takto zabalená zásilka nalezne svého adresáta prakticky neporušená a vyhnete se tak nepříjemnostem s reklamací a hrazením poštovného a všech plateb s tím spojených.modrá obálka se známkami
Kartonové obálky se ovšem mohou použít nejen pro transport, ale i pro uchovávání cenností v domácnosti. Obal zároveň chrání před přístupem slunečního světla, před prachem a nečistotami, https://hydro-tech.hennlich.cz/produkty/cerpaci-technika-ponorna-cerpadla-pro-media-s-hrubymi-necistotami-442.html a do určité míry i před atmosférickou vlhkostí. Mohou se dlouhodobě uchovávat i v místnostech, kde se pohybují malé děti nebo alergici, papírový karton není toxický, neuvolňuje do ovzduší žádné chemické látky, je to čistě přírodní materiál, zdravotně nezávadný a naprosto bezpečný.

Virus RYUK zaútočil ve více zemích

Označení Ryuk pochází z populárního japonského anime, Zápisníku smrti. Virus zamezí přístup k souborům, a to pomocí šifrování. Pak neznámá skupina útočníků požaduje určitou částku, aby oběti dostali znovu ke svým datům. Částka je měřena podle toho, zda má uživatel napadaného počítače nainstalované „pirátské“ programy. Jenže po zaplacení vše zůstává při starém a virus je stále přítomen. Je třeba ho tedy odinstalovat za pomoci IT odborníka.
kybernetická bezpečnost
Benešov
K napadení došlo 11. prosince. Cílem byla nemocnice v Benešově. Útočníci omezili provoz, nemocnice byla schopná jej plně obnovit až 30. prosince. Jako v ostatních případech ale nepožadovali výkupné za ukradená data. Proč, to není známo. Nyní má benešovská instituce problém zaplatit ztrátu z provozu. Vyčíslili ji na celkem 38 milionů korun, včetně reinstalace serverů. Bohužel, nejvyšší částka, kterou jsou schopni uhradit je momentálně „jen“ 10 milionů. Radní Středočeského kraje jim ovšem poskytnou dotaci v hodnotě 30 milionů korun. Pokud to schválí zastupitelé.
V době ochromeného provozního režimu nebylo možné spustit řadu přístrojů. Pacienti čekající na operaci tak dostali odložení. NÚKIB, tedy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, opravil napadenou síť a detaily poskytl policii, která celou událost vyšetřuje a snaží se vypátrat zodpovědnou skupinu hackerů. Analýzu navíc provádí společnost ESET, výrobce antivirového softwaru.
Správní orgány kraje se začalo zabývat vylepšením bezpečnosti ve všech jejich nemocnicích, a to obzvláště před kyberútoky.
počítačový hacker
USA
První obětí byla Onslow Water and Sewer Authority, vodohospodářská společnost. Virus se pak šířil dál do městských sítí, nejčastěji zacílil právě na nemocnice a školy.
Prvním tipem, kdo by mohl být za útoky zodpovědný, byla skupina Lazarus spadající pod severokorejskou armádu. Po utlumení napětí mezi USA a Severní Koreou, označili odborníci jinou skupinu. Wizard Spider pocházející z Ruska. Stoprocentně si ale nikdo není jistý, vše jsou jenom odhady.