Hadi a ještěrky

Slyšeli jste někdy o chovu ještěrek anebo hadů? Myslím si, že asi mnoho takových lidí není. To, že by doma dobrovolně chovali hady anebo různé plazy. Ale můj mladší bratr byl velký milovník těchto plazů a taky hmyzu. Takže nebylo divné, že když byl bratr malý, tak domů z polích někdy nosil domů malé ještěrky. A byla to klasická ještěrka obecná velká asi jako dlaň. Já jsem se jich samozřejmě nebála a taky jsem si jich pár pochovala a dala jsem si je do ruky. A vůbec jsem se jí nebála a moje máma taky ne. A stejně bratrovi ještěrky vždycky nějak utekly a po pár dnech už neměl doma žádnou ještěrku. Byli jsme ale rádi, že se ještěrky vrátily zase do svého přírodního prostoru.

Hadi jsou krásní.

Jak ale bratr rostl, tak si jednoho dne donesl domů hroznýše. A potom taky krajtu obrovskou. A když měl bratr doma krajtu obrovskou, tak později za pár let dorostla do takové délky, že měla skoro čtyři metry. Samozřejmě, že takovou velkou krajtu si bratr doma nechat nemohl, a tak se domluvil se zoo, že tam krajtu dá a daruje. V zoo naprosto souhlasili a oni byli dokonce i rádi.

Hadů se bojím.

Bratr tam taky dostal potom několik vstupenek zdarma do zoo, takže jsme celá rodina byli opravdu moc rádi. Byli jsme rádi, protože jsme se už byli dvakrát podívat na naši krajtu. Taky jsem ráda, že jsou takové možnosti, že přerostlá zvířata člověk někam může dát, aniž by se jich úplně nelidsky zbavil. Já si ale myslím, že takovýto chov velkých hadů a obecně plazů nebo pavouků je pouze určený speciálně pro ty lidi, kteří tomu rozumí a mají o tom znalosti. Opravdu to není koníček pro nějakého začínajícího chovatelé hadů anebo hmyzu. Nebo vy byste si jako začátečník troufli na nějakého obrovského hada? A co třeba jedovatý had? No, tak myslím, že ten by neuspěl ani u nás, to je už lepší několikametrová krajta, co není jedovatá. Já osobně mám totiž z jedovatých zvířat opravdu velký respekt. A co vy? 

Malé a roztomilé zvířátko, které si zamilujete

Pokud hledáte domácí zvířátko, které není nějak náročné, je hravé, ale přes den často spí, tak je to právě křeček. Existuje mnoho druhů křečků. Někteří jsou větší, někteří menší, někteří mají více chlupů, jiní méně. Máme křečka zlatého, křečka syrského, křečka roborovského, křečka čínského, ale také křečka džungarského. A právě na křečka džungarského se trochu podíváme. Křeček džungarský může mít šedou nebo bílou srst. Pokud je to ještě mládě, je dobré k němu zacházet velmi šetrně, nemačkat ho. Dožívá se většinou 2-4 let.

zvířata

Co potřebuje?

Nejdůležitější je klec s úzkými mřížkami, aby neprolezl ven, ale také je možné pořídit terárium, které bude mít dostatek míst k proudění čerstvému vzduchu. Dále je důležitá miska na krmivo a napáječka. Mistička s vodou se nedoporučuje. Také je dobré pořídit nějaký domeček, ať už ze dřeva z kokosu nebo z plastu. Samozřejmostí jsou prolézačky, kolečko na běhání. Výhodou je, když klec má dvě patra, aby křeček mohl více běhat, jelikož je to pro ně velmi důležité. Jako podestýlka se doporučují hobliny, ale bacha, ať nejsou moc malé a nedostanou se jim do očí. Dále mohou být slisovaná papírová vlákna nebo dřevěné odštěpky. Křeček nesmí být v průvanu, jsou na to velice náchylní. Doporučená je pokojová teplota kolem 21 stupňů.

zvířata

Co se týče krmení, seženete už předem vyrobená krmení. Dbejte na to, aby váš křeček dostal čerstvou zeleninu, usušený chléb nebo větvičku na broušení zubů.

Pokud si s křečkem chcete hrát, naučte ho prvně vylézt na vaši dlaň. Buďte trpělivý a nebojte se, křeček strach vycítí. Pak ho můžete naučit povel POPROS pomocí slunečnicových semínek. Mimo klec je dobré mít běhací kouli nebo mu můžete vytvořit prolézačku z toaletních ruliček či jiných věcí. Nebojte se, když vás kousne. Zoubky sice ostré má, může to trochu bolet, jako nějaká malá jehla, ale není důvod se bát.

Křečka čistěte tak jednou za týden maximálně za dva týdny.

Hospodářská zvířata jako součást domácnosti

Jedním ze zvířat, které se vrací na český venkovský dvorek, je koza. Při putování po krajině není žádnou vzácností vidět na zahrádkách a dvorech přímo u domu větší či menší skupinku koz.

Pokud plánujete i vy zpestřit si obyčejný venkovský život, kozy jsou ta pravá volba. Kromě soužití s tvory, kteří se nikdy nenudí a zaručeně do svého života zapojí i vás, navíc jako bonus získáte skvělé, zdravé mléko s širokou škálou využití ve vaší kuchyni.spokojená kůzlata.jpg

Pro spokojené soužití s těmito tvory je potřeba zvážit, zda dokážete vytvořit kozám dobré životní podmínky, které jsou základem pro spokojenost a tím pádem i pro harmonické soužití všech členů domácnosti.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Koza je stádový tvor. Držet kozu samotnou v izolaci je považováno za týrání zvířat, takže při pořizování je potřeba obstarat si alespoň dvě zvířata. Dostupných je mnoho plemen a je dobré si ujasnit, co přesně od chovu očekáváte a podle toho si vyhledat to nejvhodnější plemeno.

 

Pozor na předpisy

K chovu koz se váže povinnost mít každou kozu zaregistrovanou a tím pádem si musíte zřídit a nahlásit registrované hospodářství. Není to nic složitého a veškeré informace získáte třeba u veterináře nebo přímo v centrále ČMSCH.

 

Vhodný prostor k ustájení

Pokud si vyberete druh zvířata běžně žijící v našich klimatických podmínkách, můžou být celoročně na louce, pokud jim vytvoříte prostor, kde se schovají před větrem, deštěm a sněhem a ohradíte jim prostor třeba elektrickým ohradníkem. S umístěním na zahradě musíte počítat s tím, že okusují stromy a nemají problém přeskočit běžně vysoký plot. Jestliže máte možnost umístit na zimu zvířata do chlívku, nejsou náročná na prostor a v mrazivém počasí jim tam určitě bude dobře.

 krmení mláďat.jpg

Krmení

Na dostatečně velkém prostoru se zvířata od jara do podzimu napasou, dobré je přikrmovat senem. Když máte prostor omezený a trávy k pastvě není dost, stačí každý den trochu čerstvé nezapařené trávy přivést, doplnit senem. Přes zimu je základem stravy seno, přidává se šrot z ječmene, krmná řepa, jablka, mrkev, mačkaný oves, trochu suchého chleba. Pokud je možnost použít senáž, je potřeba hlídat její kvalitu, protože se po otevření balíku musí rychle zpracovat. Další dobroty můžete pořídit v obchodě, jde třeba o granule z vojtěšky. Kozy musí mít vždy přístup k čerstvé vodě a ke kostce minerální soli určené pro ovce a kozy.

 

Mléko

Pro produkci mléka je třeba kozy nechat připustit. Seznam vhodných kozlů z okolí najdete v rejstříku chovných kozlů, nebo se zeptáte ve svém okolí. Po odchovu kůzlat tak vaši domácnost obohatíte o kvalitní mléko. Jeho využití v kuchyni je různé. Uvaříte z něj lahodnou kávu, kakao, pudink. Velice snadno si vyrobíte vlastní jogurt a čerstvé sýry. Pokud vás výroba uchvátí, nebojte se zkusit i složitější sýrařské recepty. Z výsledku budete překvapeni.