Nejstarší hororové filmy

Hororový žánr je pro některé něco zapovězeného, jiní se v nich vyžívají, hodnotí je a kritizují. Co však je vytvořeno dnes, nemohlo být dříve, mnoho efektů by se nepovedlo vytvořit, lidé nemluvili, zvuk nebyl. Přesto byly dobré, protože si zvládli vyhrát v jiných odvětvích. Dnešní horory už často nemají takový potenciál. Některé filmy se podařilo dochovat dodnes.
 noční můra
Frankenstein
Film z roku 1910, který je vytvořen na základě knihy od Mary Shelley, druhé manželky Percy Shelleyho. Režisérem je J. Searle Dawley. Předlohu však pozměnil a kvůli tomu, že film neukazuje ty nejzajímavější momenty příběhu, nebyl film příliš úspěšným.
 
Le chaudron infernal
Režisér Georges Méliès patří mezi průkopníky kinematografie. Vynalezl například stop trik, kterým způsobil zastavení kamery, ovšem když se následně rozjela, dění se změnilo. Mohli tak vytvořit různé efekt přeměn. Tento krátký fantasy horor pochází z roku 1903 a je v něm využito mnoho efektů. Oproti jiným vkládal do filmů příběh.
 
The Haunted Curiosity Shop
Ještě starší film z roku 1901 od režiséra Walter R. Booth. V tomto filmu jsou využívány na danou dobu moderní efekty pomocí využití dvou pásek, navíc prokládané kouzelnickými triky.
 
Blue beard
Další film od režiséra Georges Méliès z roku 1901 vypráví o císaři hledajícím ženu. Předtím však jich měl již 7 a všechny zmizely. Jeho bohatství přesvědčí jednoho ze šlechticů, aby svou dceru provdal. Ta je provedena po zámku a získá klíče od každé komnaty, ovšem císař jí uloží zákaz do jedné jediné komnaty. Zde se skrývá vysvětlení zmizelých manželek. Na dobu opravdu promyšlený filmový příběh.
 hororové místo
Le Manoir du diable
Poslední film opět od režiséra Georges Méliès z roku 1896 a je považovaný za první hororový film. Několikaminutový film, který vypráví o démonovi vařícím lektvar a dvou hrdinech, kteří se snaží démona porazit. Opět využil mnoho efektů, které se vešly i do tří minutového videa.