3D tiskárny a tisk

Zatímco před necelými devíti lety byla technologie 3D tisku v plenkách a většina lidí to vnímala spíše jako trend budoucnosti, dnes je tomu již úplně jinak.
3D tiskárny jsou běžně a volně dostupné zboží, stejně jako klasické tiskárny či skenery a jsou na trhu obecně rozšířené. Stejně tak pestrost značek a různých přídavných komponentů je velice široká.
3d tiskárna
Systém 3D tiskáren funguje na dvou tiskových řešeních.
–          FDM tisk, neboli fused deposition modeling, který funguje na bázi tavení materiálu (plastu či kovu) ve formě vlákna a jeho postupného nanášení tryskou v jednotlivých vrstvách (nejrozšířenější forma 3D tiskáren)
–          SLA tisk, neboli steleolitografie využívá polymerové pryskyřice. Tato technologie je vhodná pro složité a detailně náročné 3D tisky.
–           
Z hlediska materiálů jsou pro 3D tiskárny používány plasty typu ABS, PLE, PET nebo PVA dodávaných ve formě strun navinutých disku. Jedná se materiály, které jsou pevné a stálé a tudíž vhodné pro 3D tisk. Jsou taktéž nejrozšířenější formou náplní do tiskáren a dnes je koupíte prakticky v každém větším e-shopu s elektronikou.
3d tisk

Co lze vše tisknout?

Možná si říkáte, k čemu by vám taková tiskárna byla. Budete překvapeni. Využít se dá prakticky neomezeně a záleží jen na vaší fantazii. Můžete si doma tisknout designové prvky pro domácnost (vázy, hrníčky, šálky, lampy, věšáčky apod.) nebo třeba specifických autodílů. Na 3D tiskárnách se taktéž tisknou různé protézy a prvky pro zdravotnictví.
Na internetu je spousta předloh a tiskových materiálů, které vás jistě dokážou inspirovat.

Cena a kde tiskárnu koupit?

Dnes již 3D tiskárnu koupíte prakticky kdekoli na internetu. Můžete si pořídit například jen 3D tiskové pero, které má principy tisku stejné, jen jej používáte jako standardní pero a utváříte objekty pomocí vlastní kreativity, nebo si můžete zakoupit tiskárny již zkonstruované a prakticky je stačí připojit k PC. Tiskárnu si také můžete poskládat z jednotlivých komponent (jako když si stavíte vlastní PC). Všechny varianty jsou dnes dostupné a je jen na vás, jakou si zvolíte.
 3d model
A jak to vychází cenově? Dnes si můžete takovouto základní 3D tiskárnu koupit už za cenu do 5000,- korun. Nicméně tyto tiskárny je potřeba lehce uživatelsky upravit z důvodů kvalitnějšího tisku. Dražší tiskárny jsou již připravené a stačí je jen rozbalit a tisknout.