Chytré rodinné úspory

V okamžiku, kdy založíte rodinu, výrazně stoupnou rodinné náklady. Navíc maminky bývají většinou s dětmi doma, a tak mají jen omezený příjem z mateřské a následně z rodičovské dovolené. Zabezpečit rodinu tak bývá většinou úkolem jen pro pracujícího otce.
šetření drobných
Napjatou situaci Vám pomohou zlepšit strategické a promyšlené úspory. Jedny z největších výdajů jsou platby za elektřinu a případně i plyn. Pokud je fungování Vaší domácnosti závislé na obojím, vyplatí se Vám brát obojí od stejného dodavatele. Pokud máte doma zavedenou pouze elektřinu, používáte ji nejen ke svícení a k fungování malých domácích spotřebičů, ale především také k vytápění a ohřevu vody. Právě za vytápění utratíte největší sumu. Vyplatí se tak uvažovat například o zateplení domu či výměně oken. Pokud však nedisponujete dostatečnými obnosem peněz, můžete uvažovat například o americké hypotéce, díky které získáte finance potřebné k rekonstrukci.
rozbít, či ne?
Každodenní drobné úspory v domácnosti
· Napustit si vanu plnou horké vody je sice velmi příjemné, ale příliš tím neušetříte. Takže pokud chcete ušetřit za spotřebu teplé vody, preferujte raději sprchování. Pokud myjete nádobí ručně, nepouštějte si velký proud vody, ale jen takový, abyste nádobí mohli kvalitně umýt.
· Pokud Vám doma přestane svítit žárovka, kupte si protentokrát LED žárovky, které dobře svítí a neobsahují rtuť jako klasické úsporné žárovky. Samozřejmě byste neměli zapomenout důsledně zhasínat světla v místnostech, kde se právě nezdržujete.
· V řadě domácností je zvykem, že v kuchyni hraje celý den jako kulisa rádio a v obývacím pokoji televize, i když se na ni vlastně nikdo pořádně nedívá. Kromě toho v domácnosti běží alespoň jeden počítač, který za celý den také nikdo nevypne. A pokud jste k tomu ještě líní vytáhnout například i nabíječku na telefon po nabíjení ze zásuvky, nedivte se pak výši poplatků za elektřinu.
· Velmi nákladnou položkou rodinného rozpočtu bývá i útrata za jídlo. Zejména pokud nejste zastáncem promyšleného domácího vaření. Pokud se zaměříte na vaření z levnějších základních surovin, bude Vaše úspora v porovnání s konzumací již hotových jídel značná.