Možná si to ani neuvědomujeme, ale naprostá většina z nás by si již život bez počítače již prakticky nedokázala představit. A není divu, najdeme je totiž naprosto všude, i na místech, kde by se nám o tom ani nesnilo. Také je každý den používáme, neboť nelze nepřiznat, že nám mnohdy značně usnadňují život.
Ovšem jak víme, nové technologie neustále přichází a odchází. To platilo prakticky po celou lidskou historii, a platí to zvláště dnes, v době technologické revoluce. Je tedy rozhodně na místě předpokládat, že i počítače se jednou stanou zbytečnými. Tento předpoklad se však nemusí hned tak vyplnit.
V první řadě totiž nesmíme zapomínat na to, že se na ně spoléháme stále více a více. Navíc vytváříme stále dokonalejší stroje s lepšími schopnostmi. Díky počítačům je náš život podstatně snadnější, a rozhodně není pravděpodobné, že by se lidé jako celek byli ochotni tohoto pohodlí vzdát.
Také je potřeba přiznat, že namísto vymýšlení toho, co by mohlo výpočetní technologii v budoucnu nahradit, vynalézáme stále lepší a dokonalejší počítače. Je totiž fakt, že nejenže jsou široce rozšířené, ale také je podstatně snazší vylepšit již existující technologii, než vymyslet nějakou úplně novou.
Když se však podíváme na výhody, měli bychom vůbec chtít hledat nástupce počítačů, když nám tyto slouží tak dobře? Odpovědí je, že měli. Jejich výroba a provoz si totiž žádají mnoho různých surovin, a jejich zásoby nejsou nekonečné. Navíc je zde i problém znečištění životního prostředí jak výrobou, tak i provozem, ačkoliv zde je potřeba přiznat, že ta není ani zdaleka tak velká jako v jiných oborech.
Také je zde fakt, že jim, ač nevědomky, dáváme stále větší kontrolu nad našimi životy. A jak nás různí autoři vědecko-fantastického žánru varují, nemuselo by to dopadnout dobře.
I to jsou důvody, pro bychom měli již pomalu začít hledat jinou variantu, a je pravdou, že výzkum v této oblasti již probíhá. Jen výsledky nejsou zatím příliš povzbuzující.