Rodinná dovolená v Jizerských horách

Specifickou skupinu letních rekreantů tvoří vodáci a rodiny s malými dětmi. Zatímco vodáky potkáte výhradně na říční hladině, nebo v její blízkosti, rodinná dovolená směřuje tam, kde je možné děti zabavit něčím atraktivním, a zároveň jim poskytnout dostatečné zázemí, bezpečí a komfort. A tak se pobyt s rodinou tráví nejčastěji v penzionu s možností cykloturistiky a jednodenních krátkých pěších výletů. Ideální situace nastává tehdy, pokud je v blízkosti i možnost koupání.
chalupa v kopci

Turisticky atraktivní pohoří i pro rodiny s dětmi

Dostatečné množství lákavých aktivit pro děti i dospělé můžete na vlastní kůži prožít v Jizerských horách. Tato krajina je totiž nesmírně uhrančivá, a to z několika důvodů. Za prvé – nejsou to ani Krkonoše, ani Šumava, nebo Jeseníky či Beskydy, kde na turistických cestách potkáváte desítky lidí, a můžete si připadat jako ve městě na pěší zóně. Tady skutečně vychutnáte božský klid v náručí přírodních krás, a těch je tu opravdu požehnaně. Hluboké lesy, horské louky a pastviny, asfaltové cesty vhodné i pro cyklistiku nebo in-line bruslení.
Pokud si hodláte skutečně na horách odpočinout a nabrat nových sil, vydejte se do Albrechtic v Jizerských horách, do oblasti zvané Mariánská Hora. Najdete zde několik přívětivých penzionů s vlastním bazénem a budete příjemně překvapeni zdejším fantastickým výhledem do krajiny. Mariánská Hora je ideálním východiskem pro jednodenní výlety směrem do Josefova Dolu a k rozhlednám Slovanka, Královka a Bramberk.
Dalšími zajímavými místy jsou tzv. protržená přehrada na Bílé Desné a přehrada Souš. Můžete také vystoupat k rozhledně na Tanvaldském Špičáku a obdivovat moderní lyžařský areál.
chalupa v kopci
Zajímavým námětem pro celodenní výlet je jízda vlakem z Tanvaldu do Harrachova, do Tanvaldu se vyplatí z Mariánské Hory sejít pěšky a cestou se kochat nádhernými horskými panoramaty s pohledem do protilehlého svahu na rozhlednu Štěpánka. Vlaková trať částečně projíždí kolem řeky Jizery a končí v městské části Harrachov – Mýtiny. Odtud se můžete vydat do centra městečka a spojit výlet s jízdou lanovkou na Čertovu horu a sestupem k Ryžovišti k Mumlavským vodopádům. A jestliže toho pěšího putování máte dost, můžete vyzkoušet jeden z největších aquaparků v Česku – liberecký Babylon.