Aby rozpočet klapnul

Pokud se podíváme na dlouhodobé směřování našeho státního rozpočtu, máme přímo ukázkový příklad, jak to nemá vypadat. Protože to jenom vládnoucí politici si mohou dovolit soustavně utrácet víc, než na co mají, s tím, že to za ně jednou zaplatí někdo jiný, až tu nebudou. Přinejmenším na svých postech.

prezentace

Se soukromými financemi to ani zdaleka tak jednoduché není. Ty musí být pod neustálou kontrolou a měly by být, pokud je to jenom trochu možné, vyrovnané nebo ještě lépe přebytkové. Protože firma si nemůže jednoduše říci, že „on to někdy někdo zaplatí“ a dál si vyhazovat z kopýtka.

Ovšem aby se takové firemní finance daly uhlídat, a také aby se daly připravovat prognózy do budoucna, je třeba mít co nejoptimálnější a nejdokonalejší rozpočtový program. Jednoduše proto, že podnikové peníze a další aktiva se nespočítají tak lehce, jako drobné v prasátku, ale tak třeba něco lepšího, něco, co zvládá vyhodnocení podnikové ekonomiky a také rozpočet. Co znázorňuje vývoj majetku podle způsobu pořízení prostředků a jejich proinvestování, co vykazuje krátkodobé hospodaření i střednědobé srovnání výsledků v rámci jednoho roku, ale též i až na čtyři roky dopředu.

Je potřeba něco, co dokáže za majitele připravovat krátko- i dlouhodobý finanční plán a analýzu bonity, co sleduje finanční situaci a likviditu obratu, zisku, aktiv a nákladů. Co dává podnikateli podklady k tomu, aby správně rozhodl o dalším směřování svých aktivit.

marketing

Zde se nabízí i modul pro konsolidaci více účetnictví, i pro přepočet měn podle kurzovní tabulky, i pro porovnání různých účetních osnov. Což zní pro leckoho více než složitě, ale překvapivě tomu tak není. Právě naopak. Práce s tímto systémem je velmi snadná, tu zvládne kdekdo.

Každý, kdo chce mít finance své firmy pod kontrolou. Kdo nechce, aby jeho rozpočet dopadal jako ten náš státní. Který se propadá a propadá, ale nikdo s tím nic nedělá. Což si soukromník nemůže dovolit, není-li ekonomickým sebevrahem.