Hospodářská zvířata jako součást domácnosti

Jedním ze zvířat, které se vrací na český venkovský dvorek, je koza. Při putování po krajině není žádnou vzácností vidět na zahrádkách a dvorech přímo u domu větší či menší skupinku koz.

Pokud plánujete i vy zpestřit si obyčejný venkovský život, kozy jsou ta pravá volba. Kromě soužití s tvory, kteří se nikdy nenudí a zaručeně do svého života zapojí i vás, navíc jako bonus získáte skvělé, zdravé mléko s širokou škálou využití ve vaší kuchyni.spokojená kůzlata.jpg

Pro spokojené soužití s těmito tvory je potřeba zvážit, zda dokážete vytvořit kozám dobré životní podmínky, které jsou základem pro spokojenost a tím pádem i pro harmonické soužití všech členů domácnosti.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Koza je stádový tvor. Držet kozu samotnou v izolaci je považováno za týrání zvířat, takže při pořizování je potřeba obstarat si alespoň dvě zvířata. Dostupných je mnoho plemen a je dobré si ujasnit, co přesně od chovu očekáváte a podle toho si vyhledat to nejvhodnější plemeno.

 

Pozor na předpisy

K chovu koz se váže povinnost mít každou kozu zaregistrovanou a tím pádem si musíte zřídit a nahlásit registrované hospodářství. Není to nic složitého a veškeré informace získáte třeba u veterináře nebo přímo v centrále ČMSCH.

 

Vhodný prostor k ustájení

Pokud si vyberete druh zvířata běžně žijící v našich klimatických podmínkách, můžou být celoročně na louce, pokud jim vytvoříte prostor, kde se schovají před větrem, deštěm a sněhem a ohradíte jim prostor třeba elektrickým ohradníkem. S umístěním na zahradě musíte počítat s tím, že okusují stromy a nemají problém přeskočit běžně vysoký plot. Jestliže máte možnost umístit na zimu zvířata do chlívku, nejsou náročná na prostor a v mrazivém počasí jim tam určitě bude dobře.

 krmení mláďat.jpg

Krmení

Na dostatečně velkém prostoru se zvířata od jara do podzimu napasou, dobré je přikrmovat senem. Když máte prostor omezený a trávy k pastvě není dost, stačí každý den trochu čerstvé nezapařené trávy přivést, doplnit senem. Přes zimu je základem stravy seno, přidává se šrot z ječmene, krmná řepa, jablka, mrkev, mačkaný oves, trochu suchého chleba. Pokud je možnost použít senáž, je potřeba hlídat její kvalitu, protože se po otevření balíku musí rychle zpracovat. Další dobroty můžete pořídit v obchodě, jde třeba o granule z vojtěšky. Kozy musí mít vždy přístup k čerstvé vodě a ke kostce minerální soli určené pro ovce a kozy.

 

Mléko

Pro produkci mléka je třeba kozy nechat připustit. Seznam vhodných kozlů z okolí najdete v rejstříku chovných kozlů, nebo se zeptáte ve svém okolí. Po odchovu kůzlat tak vaši domácnost obohatíte o kvalitní mléko. Jeho využití v kuchyni je různé. Uvaříte z něj lahodnou kávu, kakao, pudink. Velice snadno si vyrobíte vlastní jogurt a čerstvé sýry. Pokud vás výroba uchvátí, nebojte se zkusit i složitější sýrařské recepty. Z výsledku budete překvapeni.