Co přinesl Tomáš Baťa českému podnikání?

Tomáš Baťa se narodil jako třetí dítě do rodiny, kde se ševcovství dědilo po staletí. Už ve 14 letech byl Tomáš Baťa zaměstnaný ve firmě Fäber, která vyráběla stroje pro ševce. Jeho spolupracovníci však brzy pochopili, co se v něm ukrývá a kvůli obavám z konkurence jej propustili. Tomáš Baťa odjel za svou sestrou do Vídně a zde se snažili společně založit vlastní ševcovský podnik. Bohužel jeho prvotní podnikatelský počin nevyšel a živnost zde brzy zkrachovala.
 Ruka muže
Po návratu do Zlína se rozhodli, že založí živnost zde a spolu s bratrem Antonínem zřídili rodinný obuvnický byznys. První boty začali šít s deseti dělníky, kteří měli fixně stanovenou pracovní dobu a plat jim byl vyplácen po týdnu, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé.
 
I tahle firma se od začátku potýkala s problémy. Tomáš Baťa se však nevzdával a ve své firmě zastával veškeré činnosti, které byly potřeba. Od tahání těžkého materiálu, přes obchodování až po tvorbu účetnictví. Díky své tvrdohlavosti vytáhl firmu z dluhů a ta začala brzy prosperovat.
 
Přínosy Tomáše Bati pro český byznys
 
Existuje vůbec někdo, kdo by neznal Baťovy ceny zakončené devítkou? Zřejmě ne. Tomáš Baťa také přišel s odlišným přístupem k odměňování zaměstnanců. Odměňoval zaměstnance podle výkonu samostatných dílen a motivoval je tak k vyšším výkonům. Zaměstnance, kteří neodváděli svou práci dobře, káral snížením mzdy. Svých zaměstnanců si velice vážil, ale neměl nejmenší problémy se jich zbavit, pokud se mu vzepřeli. Baťa jako první přinesl zaměstnanecké benefity, zřídil Baťovu školu práce, staral se o stravování zaměstnanců, zdravotní péči a o volný čas svých zaměstnanců. Vytvořil jakousi komunity loajálních pracovníků, kteří mu věřili i v těžkých časech.
 Podnikatel ve spěchu
Je zřejmé, že Tomáš Baťa byl opravdu výjimečným podnikatelem své doby. Nestaral se pouze o zisky své firmy, ale staral se také o lidi a svým lidským přístupem se navždy zapsal do historie podnikání.