Jak udržovat čistotu bazénu

Důležité je předejít znečištění vody několika základními pravidly – . Před vstupem bychom se měl vysprchovat, abychom nenosili dovnitř prach, či opalovací krémy, které nedělají chlorovanému bazénuvůbec dobře. Stejným způsobem se může voda poškozovat, když do ní děti tahají špinavé hračky, nářadí a podobně. Pro předejití jakýchkoliv problémů je užitečné používat také plachtu. K užívání pískové filtrace je potřeba mít v dosahu přístup k elektřině a výkonné čerpadlo.
pruhovaná podlaha bazénu.jpg

Čištění

Existují dva druhy čištění – mechanické a chemické. K první variantě patří především síťka a filtrace (např. písková). Stejně jako samotný bazén je potřeba umývat také filtrační prostředky. Dobré je zapínat filtr několikrát denně a vždy potom vybrat (pomocí sítka nebo síťky) smetí, listí, hmyz a jiné nečistoty ležící hladině. Usazeniny a kal na dně nejlépe vyčistíme ručním vysavačem. Vše je poměrně pohodlné a nijak složité.
Chemická úprava vašeho bazénu už je o něco větší věda, ale nemusíte se toho bát. První možností jsou (asi nejpoužívanější) chlorové přípravky. Ten přidáváme do vody většinou formou tablet v ochranném plovoucím krytu, které se rozpouštějí a čistí náš bazén. Dávejte si ovšem pozor, aby hladina chloru nepřekročila doporučenou hranici (0,3 až 1,0 miligramů na litr). Peroxidová forma je (podobně jako ta chlorová) vyráběna ve tvaru tablet nebo granulí.
voda z vlasů.jpg
Musíme si dát pozor, abychom tyhle dva způsoby nemíchali!
Mezi další pomocníky v tomhle ohledu patří také různé regulátory pH, algicidy a flokulanty. Správná kyselost by se měla pohybovat mezi 7,3 až 7,6 pH. Algicidy nám pomáhají k zneškodnění řas a prevenci proti nim. Na zelenou vodu je nejlepší používat tzv. vločkovače (flokulanty), po kterých nám kal spadne na dno a my ho můžeme pohodlně vysát. Pokud je bazén často používán a dostane se do extrémně špatného stavu, je lepší ho (i několikrát v průběhu koupací sezóny) vypustit.